Jeżeli akurat nie jesteś fachowcem w naszej branży, powinieneś zapoznać się z najważniejszymi informacjami mogącymi pomóc w wyborze odpowiedniego dla Ciebie materaca turystycznego. W tym artykule przyjrzymy się parametrowi R-value, pokażemy, na jakiej podstawie jest określany i jak najlepiej dobrać materac na Twoją następną wyprawę.

R-value – jak badamy ten parametr

Z technicznego punktu widzenia R-value określa stopień izolacji cieplnej. Wyższa wartość R-value oznacza dla danego materiału lepsze własności izolacyjne (rezystancję termiczną).

Wszystkie modele materacy turystycznych badamy w naszej komorze cieplnej, gdzie utrzymywana jest temperatura 4 st.C. Wewnątrz komory, zaadaptowanej przez nas z kontenera transportowego, materac umieszczony jest pomiędzy dwiema metalowymi płaszczyznami.

Dolna płaszczyzna wyposażona jest w czujniki utrzymujące stałą temperaturę, której zmiany powodują zmianę wielkości przepływającego prądu elektrycznego. Materac o dobrej izolacji cieplnej powoduje mniejszą zmianę temperatury dolnej płaszczyzny, co sygnalizowane jest mniejszym poborem prądu niezbędnego do jej utrzymania na stałym poziomie.

W przypadku materaca o gorszej izolacji przepływ prądu jest większy. Ten parametr, czyli ilość energii niezbędna do utrzymania stałej temperatury, służy do określenia wielkości R-value naszych materacy- mała ilość energii potrzebna do utrzymania stałej temperatury dolnej płaszczyzny oznacza większą wartość R-value i odwrotnie.

laboratorium ColdLab ThermaResta
Laboratorium Zimna – Therm-a-Rest

Co to oznacza dla Ciebie

Parametr R-value służy do porównywania parametrów zarówno materacy samopompujących, jak i dmuchanych. Należy jednak pamiętać, że o ile sam pomiar wielkości R-value wykonywany jest standardowo, to sama metodyka pomiarów parametru R-value materacy nie jest standaryzowana.

UWAGA: Wskazane jest zachowanie ostrożności przy porównywaniu parametru R-value dla różnych producentów. Niektórzy z nich wykonują dokładne pomiary, inne robią to tylko szacunkowo, co może kwestionować porównywanie parametrów wyrobów poszczególnych firm w sposób dosłowny. Należy pamiętać o tym przy wyborze materaca.

Należy zaznaczyć, że wartość paramtru R-value dla materacy trzy-sezonowych i zimowych powinna wynosić ok. 3.0.

Można też przyjąć, że minimalna wartość R-value dla zapewnienia odpowiedniej izolacji cieplnej materaca wynosi 1.5. Mniejsza wartość może nie zapewnić izolacji wystarczającej dla utrzymania ciepła Twojego ciała i sprawić, że noc będzie mało przyjemna.

Na koniec kilka uwag, które pomogą Ci dobrać parametr R-value przy kompletowaniu sprzętu biwakowego.

Załóżmy, że planujesz wyprawę wysoko w góry we wrześniu (ok 4 000 m n.p.m.). Spodziewasz się rześkich nocy, z możliwością znacznego spadku temperatury. Czy zabierzesz swój ciepły zimowy śpiwór, czy 3-sezonowy odpowiedni do temperatury -9st.C (minus 9) i zaryzykujesz marznięcie przez kilka nocy?

Wiele osób sugeruje się jedynie parametrami termicznymi śpiwora, ale dobór odpowiedniego materaca może dodatkowo poprawić komfort Twojego wypoczynku, zapewniając jednocześnie odpowiedni margines bezpieczeństwa.

Lepiej wziąć cieplejszy śpiwór, czy materac o lepszej izolacyjności?

Dla przykładu, materac NeoAir XLite, rozmiar R (R-value: 3.2 wersja uniseks / 3.9 wersja damska, waga 340g.) przy dobraniu odpowiedniego śpiwora może być zupełnie wystarczający.

Z kolei materac NeoAir XTherm (R-value 5.7, waga 420g.) zapewni Ci ciepło nawet w najzimniejszą noc, przy dodatkowym ciężarze tylko 80 g. – to lepiej, niż zwiększona o 0,5 kg waga śpiwora dla osiągnięcia podobnego efektu.

Jest oczywiście wiele metod zapewnienia sobie ciepła i komfortu na biwaku, to tyko niewielki fragment skomplikowanego systemu (na blogu opisujemy inne ważne czynniki), gdzie za najważniejsze można uznać dążenie do minimalizowania ciężaru bagażu.

Rzecz jasna, że pojedynczy gadżet raczej nie doda Ci skrzydeł na trasie, ale już czym innym jest przemyślnie i rozsądnie spakowany plecak. Zapewnienie wygodnego snu w nocy i nie tylko – to wszystko możesz zauważyć na następnej wyprawie, jeśli wykorzystasz nasze porady :).