Świętujemy 50 urodziny Therm-a-Rest

Zobacz, jak tworzone są najlepsze materace na świecie

50-lecie Therm-a-Rest

Poradnik Rafała Króla

„Wszystko o materacach” – obszerny, 30 stronicowy poradnik o materacach – historia, ciekawostki, porady.

Therm-a-Rest

W 1971 roku grupa bezrobotnych inżynierów pracujących wcześniej w Boeingu, nieszczelny materac piankowy oraz marzenia o lepszym i bardziej komfortowym śnie pod gołym niebem doprowadziły do tego, że na zawsze zmienił się sposób, w jaki odpoczywamy na świeżym powietrzu. W 1972 roku powstała firma Cascade Designs, która rozpoczęła sprzedaż Therm-a-Rest Standard ¾, pierwszego na świecie samopompującego materaca. Reszta, jak to się mówi, jest już historią.

Stworzyliśmy pierwszy samopompujący materac, ale to nie wszystko. Nasze przełomowe technologie nadal wyznaczają kierunek rozwoju branży outdoorowej.

Pięćdziesiąt lat doświadczenia oznacza, że przez dziesięciolecia skupialiśmy się wyłącznie na tworzeniu innowacyjnych rozwiązań mających na celu zapewnienie maksymalnego komfortu, dzięki czemu możesz w pełni cieszyć się czasem spędzanym na świeżym powietrzu.

W ramach poszukiwania nowych rozwiązań mających zapewnić bardziej komfortowy sen pod namiotem, dzięki wspólnej pracy Jima Lea, Neila Andersona i Johna Burroughsa powstaje pierwszy samopompujący materac.
Widząc w swoim produkcie wielką szansę, trzech przyjaciół zakłada firmę Cascade Designs, pod której szyldem będzie produkować i sprzedawać pierwszy na świecie samopompujący materac do spania.
Pierwszy materac Therm-a-Rest Standard ¾ wyprodukowany w tymczasowej fabryce w Seattle, w stanie Waszyngton, trafia na rynek amerykański.
Amerykański urząd patentowy potwierdza, że Therm-a-Rest to coś wyjątkowego, przyznając firmie Cascade Designs patent na samopompujący materac do spania.
Na rynku pojawia się nowa przełomowa mata piankowa RidgeRest®, w której zastosowano układ profilowanych termicznie wypustek i rowków, aby zwiększyć funkcjonalność standardowych mat wykonanych z pianki.
Therm-a-Rest wprowadza na rynek śpiwór Synergy System™, pierwszy tego typu produkt ze zintegrowanym pokrowcem na śpiwór.
Materac piankowy Z-Rest® o zamkniętej strukturze komórkowej wyznacza nowy standard w zakresie produkcji ultralekkich i komfortowych materacy, który przetrwa próbę czasu. Pozostaje on najlepszym wyborem dla miłośników długodystansowych wędrówek poszukujących wygodnych, a jednocześnie ultralekkich materacy.
Powstaje nowoczesna komora chłodnicza, dzięki której mogliśmy dokonać kolejnego przełomu: precyzyjnie zmierzyć współczynnik izolacyjności R naszych śpiworów i opracować pierwsze śpiwory Therm-a-Rest®.
Opracowana zostaje technologia służąca do wycinania pianki pionowo – jest to najbardziej efektywny sposób tworzenia jeszcze lżejszych mat do spania bez utraty komfortu. To kolejny pierwszy produkt Them-a-Rest, który pozostaje standardem w branży.
W celu zmniejszenia ilości odpadów powstają poduszki Compressible Pillows z pianki, która pozostała po wycięciu nowych mat samopompujących ProLite™.
Powstaje pierwszy dmuchany materac NeoAir®. Opracowane zostają opatentowane technologie, które zapewniają niewyobrażalne wcześniej ciepło i trwałość dmuchanych materacy.
Zostają wprowadzone na rynek śpiwory, które cechują nowe unikalne rozwiązania projektowe, takie jak technologia ThermaCapture™, kieszenie na ocieplacze stóp Toe-asis™, izolacja strefowa i łączniki SynergyLink.
Śpiwór zimowy Polar Ranger, zaprojektowany we współpracy ze znanym polarnikiem Ericiem Larsenem, zdobywa nagrodę Backpacker Editor's Choice Award: „Ten śpiwór jest nie tylko wystarczająco ciepły podczas głębokich przenikliwych mrozów, ale posiada również cechy, których zazwyczaj nie spotykamy w jednym produkcie”.
Śpiwór zimowy Polar Ranger, zaprojektowany we współpracy ze znanym polarnikiem Ericiem Larsenem, zdobywa nagrodę Backpacker Editor's Choice Award: „Ten śpiwór jest nie tylko wystarczająco ciepły podczas głębokich przenikliwych mrozów, ale posiada również cechy, których zazwyczaj nie spotykamy w jednym produkcie”.
1971 r.
1972 r.
1973 r.
1975 r.
1986 r.
1991 r.
1994 r.
1995 r.
1996 r.
2005 r.
2009 r.
2011 r.
2018 r.
2020 r.

Ochrona Środowiska & Niekwestionowana Jakość

Dokładamy wszelkich starań, aby chronić naturalne środowisko, które wszyscy kochamy i na którym polegamy. Chcemy działać na jego rzecz – od lokalnego wytyczania szlaków i wspierania organizacji zajmujących się ochroną przyrody, po globalne dokonywanie właściwych wyborów w zakresie materiałów i produkcji na rynku w celu zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne – wierzymy, że właściwe postępowanie ma znaczenie dla zapewnienia światu lepszej przyszłości.

To dzięki Tobie tu jesteśmy

To prawda: im lepiej odpoczywasz, tym lepiej funkcjonujesz, a my uwielbiamy patrzeć, jak nam to pokazujesz każdego dnia. Bez względu na to, czy bijesz rekordy, czy po prostu aktywnie odpoczywasz, inspirujesz nas do tego, aby wypoczynek na świeżym powietrzu był jeszcze lepszy dzięki wszystkim naszym działaniom.