W 2022 roku marka Therm-a-Rest – producent kultowych materacy, karimat, śpiworów i innych akcesoriów outdoorowych – obchodzi swoje 50-lecie.

Firma Therm-a-Rest jest liderem w branży od 1971 roku, kiedy to wprowadziła na rynek pierwszy na świecie samopompujący materac. Produkty Therm-a-Rest® są stałym elementem wyposażenia licznych zdobywców szczytów, znanych podróżników i wielu turystów, korzysta z nich m.in. Krzysztof Wielicki.

Zaczęło się od zwolnienia….

W 1972 r. Jim Lea, John Burroughs i Neil Anderson założyli firmę Cascade Designs Inc. Nieco wcześniej – na przełomie lat 60. i 70, Jim Lea i Neil Anderson, stracili pracę w wyniku licznych zwolnień w Boeingu. Zdolni inżynierowie nie marnowali czasu i oddając się pasji związanej ze wspinaczkami szukali alternatywy dla dostępnych w tym czasie na rynku ciężkich, dużych i niewygodnych mat. Któregoś dnia jeden z nich pracując w ogródku zwrócił uwagę na piankową matę ogrodową i jej zmieniające się – pod wpływem nacisku ciała – ułożenie. Doszedł wtedy do wniosku, że jeśli ulokuje się piankę otwartokomórkową (czyli taką, która posiada w swojej budowie komórki otwarte, dzięki którym „oddycha”) w nieprzepuszczającej powietrza, hermetycznej komorze oraz gdy doda się do tego odpowiedni zawór regulujący wewnętrzne ciśnienie powietrza, to trzymamy doskonały efekt izolacyjny, zapewniający zarówno ciepło jak i komfort. Co więcej, zastosowanie tego typu pianki spowoduje także samoczynne pompowanie się materaca. Tak powstał pierwszy prototyp materaca samopompującego.

Nietypowa firma XXI w.

Kluczowym czynnikiem odróżniającym Therm-a-Rest od konkurencji jest fakt, że wszystkie materace są produkowane w Seattle, Reno lub Midleton w Irlandii, a nie w Chinach, czy Wietnamie, jak robi to większość firm. Wytwarzanie produktów na miejscu pozwala firmie na pełną kontrolę jakości i przynosi korzyści w zakresie innowacji, jakości i zrównoważonego rozwoju, czyli trzech filarów, do których Therm-a-Rest przywiązuje dużą wagę.

O jakości produktów Therm-a-Rest świadczy także unikatowe w tych czasach udzielanie dożywotniej gwarancji, co jest nie tylko potwierdzeniem niezawodności sprzętu, ale pokazuje też troskę producenta zarówno o środowisko, jak i klientów (filozofia: zero waste, zachęcanie do jednego zakupu na wiele lat). Co ciekawe, Therm-a-Rest ma na całym świecie dystrybutorów, dzięki którym klienci mogą uzyskać gwarancję w każdym miejscu, w którym sprzedawane są produkty tej marki np. kupując materac we Francji możemy zareklamować go (w razie problemów) na Alasce.

Marka Therm-a-Rest stale się rozwija. Dzięki czemu nieustannie jest liderem na rynku. Produkuje m.in. najlżejszy i najmniejszy materac na świecie Uberlite ważący w rozmiarze R jedynie 268 g (po spakowaniu jest wielkości puszki coli, a po nadmuchaniu ma ponad 6 cm grubości). Stworzyła także doskonale izolujący, bardzo ciepły i ważący jedynie 430 g materac czterosezonowy NeoAir XTherm WingLock na ekstremalne warunki zimowe.

Dlatego nie dziwi fakt, że przez ostatnie 50 lat zespół projektantów i inżynierów Therm-a-Rest otrzymywał najwyższe wyróżnienia przyznawane przez firmy i wydawnictwa zajmujące się branżą outdoorową, m.in. Outside Magazine, Backpacker Magazine, Popular Science, Outdoor Gear Lab i wielu innych. Backpacker Magazine nazwał samopompujący materac „jednym z pięciu najlepszych wynalazków outdoorowych wszech czasów”, a Outdoor Magazine umieścił go na liście „najbardziej wpływowych urządzeń wszech czasów”.

Kreowanie nowych rozwiązań na rynku ekwipunku dla osób aktywnie spędzających czas na świeżym powietrzu połączone z troską o najwyższą jakość produktów oraz obsługi klienta jest czymś co wyróżnia wszystkie marki należące do firmy Cascade Designs Inc., a więc również takie marki jak: MSR, Platytupus, Sealline i Packtowl.

Polskim Dystrybutorem Therm-a-Rest jest warszawska firma Paker sp. z o.o. działająca na polskim rynku już ponad 30 lat.